سوئیس (اروپا)

 سوئیس

سوئیس در زبان آلمانی Schweiz، در ایتالیایی Svizzera، در فرانسه Suisse و در زبان رومانش Svizra نامیده می‌شود.

اختلاف ساعت 

ساعت رسمی برن، ۲ ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی

واحد پول

واحد پول این کشور، فرانک سوئیس 

در سال ۱۲۹۲، سوئیس اتحادیه‌ای از سه کانتون ( یکی از انواع تقسیمات کشوری در برخی از کشورها) اصلی بود که تحت حکومت هابسبورگ (Habsburg) قرار داشت و در سال ۱۸۱۵ آزاد شد.

نزدیک به هفتاد درصد این سرزمین را کوه‌های سر‌به‌فلک‌کشیده پوشانده که ۶۰ درصد این منطقه‌ی کوهستانی در کوهستان آلپ واقع است.

سوئیس با مساحت ۴۱,۲۸۳ کیلومتر مربع، کشور کوچکی به شمار می‌رود و توسط پنج کشور فرانسه، آلمان، ایتالیا، اتریش و لیختن‌اشتاین احاطه شده‌است.

پنج شهر مهم آن عبارت اند از: بازل، ژنو، برن ، لوزان و زوریخ. این کشور ۲۶ کانتون دارد. ۱۷ بخش آن به زبان آلمانی و اهالی ۴ کانتون غربی یعنی ژنو، نوشاتل (Neuchâtel)، ژورا (Jura) و کانتون وو (Vaud) به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. ایتالیایی نیز زبان چهار منطقه‌ی جنوبی در کانتون‌های گروبوندان (Graubünden) و تیچینو (Ticino) است و زبان رومانش (Romansh) که ریشه‌ی لاتین دارد تنها در گروبوندان شنیده می‌شود.

خوب است قبل از سفر به هر جایی از قوانین و دانستنیهای آنجا اطلاعاتی در دست داشته باشید تا بتوانید برای اقامت در ان برنامه ریزی بهتری داشته باشید.

جالب است بدانید سوئیس جزء ثروتمندترین و متمدن ترین کشورهای دنیاست پایتخت آن برن و واحد پولش فرانک است، این کشور از لحاظ آزادی و اقتصاد زبانزد دنیاست.
مردم در
سوئیس به زبانهای فرانسوی، آلمانی،ایتالیایی، رومانی، تیچینو و… صحبت میکنند تنوع زبانی در این کشور زیاد است.
امید به زندگی در این کشور بسیار بالاست و از نظر سیاسی و نظامی کاملا بی طرف است به همین خاطر جز بهترین کشورهای دنیاست که برای زندگی قلمداد میشود.
این کشور از نظر جغرافیایی در منطقه غربی اروپا و هم جوار با آتریش، آلمان، فرانسه و ایتالیاست.
آب و هوای ان معتدل کوهستانیست و اکثرا ابری و بارانی است.اکثر مردمانش دین مسیحی دارند و جالب است بدانید گرایش آنها به اسلام باعث شده تا دومین دین پر طرفدار بعد از مسیحیت در بین مردم دین اسلام باشد.
مردم سوئیس دارای روحیه ای شاد و متحد هستند که تلفیقی از فرهنگهای ناب اروپا را میتوان در هر گوشه ای از ان دید.
آنها به شدت از فرهنگ . آداب و رسومشان محافظت میکنند. تمیزی و بهداشت محیط در سوئیس اهمیت و جایگاه خاصی دارد.
در بخش شمالی و شمال شرقی فرهنگ سخت کوشی و نظم پذیری آلمانیها در جنوب غرب زندگی آزادانه و لذت بخش فرانسوی ها و در جنوب شرق فرهنگ ایتالیایی به چشم میخورد.
غذاهای سوئیسی اغلب از سیب زمینی و پنیر درست شده است.و تحت تاثیر غذاهای ایتالیایی، آلمانی و فرانسوی است.
ZURCHER GESCHNERZELTES یک ظرف غذای سنتی است که شامل سس کرمدار با قارچ طعم دار و گوشت گوساله و سیب زمینی است. اگر دوست دارید از دانستنیهای سوئیس در مرد مواد غذایی بیشتر بدانید باید پنیرهای آینتزلر و هرین و امنتال را بشناسید . FONDUE یک غذای محبوب دیگر در سوئیس است .
محبوب ترین نوشیدنیها در سوئیس آّب سیب، شکلاتی و ریولا که یک نوشیدنی لاکتوزی است.

برخی قوانین برای شهروندان عادی شده است ولی برای گردشگران و یا مهاجران تعجب آور به نظر میرسد.

مثلا:
– ساعت ۱۰ شب به بعد کسی نباید درب ماشین خود را باز و بسته کند چون ممکن است آسایش شهروندان به هم بخورد.-
– در روزهای یکشنبه دوچرخه سواری، ماشین شستن ، آویزان کردن لباس و بسیاری از کارهای دیگر ممنوع است زیرا یکشنبه فقط روز استراحت است و کسی حق ندارد برای دیگران مزاحمت ایجاد کند، بهتر است در منزل بمانید و کتاب بخوانید.
– برای نگه داری از حیوانات نیز مانند سگ باید مالیات پرداخت شود.
– در سوئیس مردم اجازه ندارند هر اسمی برای فرزندانشان انتخاب کنند زیرا آینده فرزندان بسیارمهم است به همین خاطر برای تعیین اسم باید تمامی حقوق آنها رعایت شود تا در اینده به خاطر اسمشان مسخره یا سرخورده نشوند.
– استفاده از شیلنگ های فشار قوی برای شستشوی ماشین به این خاطر که ممکن است احتمال آلودگی آبهای زیرزمینی و محیط زیست را به همراه داشته باشد ممنوع است.
– حواستان باشد در حین اسکی کردن نمیتوانید اواز بخوانید این نیز یکی از قوانین عجیب غریب سوئیس است.
– با توجه به اینکه سوئیس کمترین حضور در جنگ های مختلف را داشته اما یکی از قوانین ساخت و سازهارا که داشتن یک پناهگاه امن در هر خانه برای فرار از حملات هسته ای است را داراست.
یکی از دلایلی که مردم آن شاد هستند ورو حیه ای بالا دارند داشتن همین قوانین سفت و سخت است.

سوئیس یکی از کشورهایی است که هر ساله گردشگران بسیاری را به سمت خود میکشانند.

– MATTERHORN یکی از مرتفع ترین قسمتهای آلپ است که در فصل تابستان کوهنوردان بسیاری به انجا سفر میکنند این کوه در مرز ایتالیا و سوئیس قرار دارد.

– میتوانید از روستای زرمات دیدن نمایدد و از آرامشی که به علت عدم تردد هرگونه ماشینی در آنجا لذت ببرید.

– از دیدن یخچالهای طبیعی در اورنبرن برنیزو یونوگرافوچ ( قله اروپا) غافل نشوید.

– یکی دیگر از استراحتگاههای تعطیلات تابستانی INTERLAKEN با باغهای پر گل، هتلها، کافه ها و قایقرانی است .

– شهر زیبای لوسرن در مرکز سوییس یکی از جاذبه های گردشگری یا شاید بهتر باشد بگوییم یکی از دانستنیهای سوئیس است. داشتن کوهای بلند وقرار گرفتن دریاچه کنار آن و تفرجگاههای شهری آن منطقه را به یک مکان رویایی برای گردشگری تبدیل کرده است.

– علاوه بر طبیعت بی نظیر میتوان از موزه ها، خانه های قدیمی، پارکها،ورزشهای جالب در شهر برن، خیابانهای سنگ فرش شده که باعث شده بر زیبایی این کشور بیفزاید دیدن کنید.

– آّبشار زیبای راین بزرگترین آبشاراروپاست که در عصر یخبندان بوجود آمده است. میتوانید با قایق به دل آبشار بروید و قدرت و عظمت این آبشار را از نزدیک مشاهده کنید.

گالری تصاویر

مدارک مورد نیاز سفارت سوئیس

 

 • اصل پاسپورت امضا شده با حداقل 8 ماه اعتبار از تاریخ سفر و 2 صفحه خالی رو به روی هم
 • کپی از صفحات ویزاهای شنگن ، کانادا ، آمریکا و انگلیس موجود در پاسپورت
 • اصل پاسپورت های قدیمی + کپی از ویزاهای شنگن ، کانادا ،آمریکا و انگلیس موجود در آنها
 • اصل شناسنامه و کپی روی برگه A4
 • دو قطعه عکس جدید 3.5 در 4.5 (برای سه ماه اخیر) رنگی با زمینه سفید ، مستقیم رو به دوربین ، 80 درصد عکس صورت باشد و در هیچ پاسپورت یا ویزای قبلی استفاده نشده باشد .
 • گواهی اشتغال به کار ، نامه روی سربرگ با حقوق و سمت به صورت کامل و ذکر تاریخ مرخصی (اساس نامه شرکت ، روزنامه رسمی ، جواز کسب ، پروانه مطب ، پروانه وکالت ، فیش حقوقی سه ماه اخیر ، گواهی مستمری بازنشستگی ، پروانه ساختمان یا کارت های صنفی مربوطه)
 • اصل و کپی از لیست پرداخت بیمه تامین اجتماعی
 • در صورت رد ویزا از سوی سفارت دیگر در طی دو سال گذشته ، ارائه توضیحات کتبی به انگلیسی مبنی بر رد ویزا و دلیل سفر مجدد الزامی می باشد .
 • نامه تمکن به انگلیسی + گردش 3 ماه آخر همان حساب و خلاصه حساب به انگلیسی با مهر و امضا بانک صادر شده در کمتر از 5 روز قبل از تاریخ انگشت نگاری. افزایش ناگهانی مانده حساب مورد تایید سفارت نمی باشد . (حداقل موجودی ، به ازای هر نفر حداقل 150 میلیون تومان)
 • برای دانش آموزان و دانشجویان ،گواهی اشتغال به تحصیل با ذکر روزهای مرخصی و همچنین تاییدیه ثبت نام برای ترم آینده
 • اجازه محضری پدر و مادر برای افراد زیر 18 سال که بدون والدین و یا با یکی از آن ها سفر می کنند . (ترجمه رضایت نامه با تاییدیه دادگستری و امور خارجه مورد قبول است.) برای تایید رضایت نامه، علاوه بر اصل شناسنامه کسانی که اسامی آنها در رضایت نامه ذکر شده ، الزامی است.
 • سند ملک ( در صورت عدم وجود سند ملک ،جهت دریافت اطلاعات برای شرایط گرفتن ویزا با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمائید. )
 • تمام مدارک ترجمه رسمی انگلیسی با مهر مترجم باشد.
 • ضمانت نامه بازگشت برای هر نفر الزامی است . (حداقل نفری 700 میلیون تومان)

واکسن های مورد تایید سوئیس: فایزر ، مدرنا ، آسترازنکا ، جانسون اند جانسون ، سینوفارم  و سینوواک(حداقل 14 روز از تزریق دوز دوم گذشته باشد)

لازم به ذکر است با توجه به مدارک ارائه شده و نظر سفارت ممکن است مدارک دیگری از مسافر درخواست شود که تهیه و ارائه آن ها جهت ویزا الزامی است .

ارائه اصل تمام مدارک به نیکا گشت الزامی است . (لطفا کلیه مدارک مستند و قابل استعلام باشد. )

تا زمان تکمیل مدارک و تسویه ریالی تور ثبت نام شما قطعی نمی باشد.