تانزانیا (آسیا)

تانزانیا، آوای وحش

جالب است بدانید از نظر فرهنگی مردمان تانزانیا با ایرانی‌ها و اعراب پیوندهایی دارند. در اواخر قرن سوم هجری، گروهی از بازرگانان شیرازی به این منطقه مهاجرت می‌کنند و حالا بعد از گذشت قرن‌ها اصل و نصب شیرازی‌ها در اینجا نوعی نجیب‌زادگی به‌حساب می‌آید. نشانه‌های زیادی از جمله کلمات فارسی و بعضی از رسم و رسوم ایرانی‌ها هنوز در فرهنگ آنها به چشم می‌خورد.

طبیعت تانزانیا تلفیقی از کوه، دشت، دریا و حیات‌وحش بی‌نظیری است. بیشتر خاک این سرزمین را بوته‌زارها و علفزارها پوشانده‌اند؛ در نتیجه زیست‌گاه مناسبی برای هزاران گونه جانوری شده است.

از نظر موقعیت جغرافیایی اقیانوس هند در شرق این کشور و بلندترین قله آفریقا یعنی «کیلیمانجارو» در شمال شرقی آن قرار دارد. تانزانیا در نزدیکی خط استوا است اما به علت ارتفاع زیاد دارای آب و هوای معتدلی است.

 

پارک ملی سرنگتی

این پارک در ناحیه سرنگتی در تانزانیا قرار دارد و  جز میراث جهانی به‌حساب می‌آید. مهاجرت سالیانه حیات وحش از جمله بیش از یک و نیم میلیون گاو وحشی آفریقایی و هزاران گورخر در این پارک تصاویر وصف‌نشدنی از زندگی حیوانات را رقم می‌زنند. در این حیات بی‌کرانه گله‌‌هایی گورخران وحشی، گوزن‌های یال‌دار و غرش شیرهای درنده شما را تنها به سکوت و تماشا وامی‌دارند.

کلیمانجارو

بلندترین قله آفریقا کلیمانجارو است که در تانزانیا و مرز کنیا قرار دارد. این قله، آتشفشانی خاموش با سه مخروط آتشفشانی است.

دریاچه ویکتوریا

این دریاچه بزرگترین دریاچه قاره آفریقا و دومین دریاچه‌ی بزرگ آب شیرین جهان است که در مجارت خط استوا و بین قسمت‌های غربی و شرقی دره ریفت ولی قرار گرفته است. ویکتوریا در محدوده‌ی سه کشور تانزانیا، اوگاندا و کنیا قرار گرفته دارد. بیش از ۳ هزار جزیره در این منطقه وجود دارد. ویکتوریا سرچشمه بلندترین رود جهان، نیل است. 

پارک ملی رواها

این پارک بزرگ‌ترین پارک ملی تانزانیا است. چشم اندازهای پر از سنگ، صخره‌های بزرگ همراه با درختان بائوباب و دسته گورخرها و شیرها و زرافه ها این پارک را دیدنی کرده است.

جزیره لاک‌پشت‌ها

در جزیره آرام و دلنشین لاک‌پشت‌ها تعداد زیادی لاک‌پشت غول پیکر زندگی می‌کنند. شما در این جزیره این فرصت را دارید تا به آرامی در میان آنها قدم بزنید، آنها را لمس کنید و غذا خوردنشان را از نزدیک ببینید.

در سال ۱۹۱۹ دولت سیشل به عنوان هدیه ۴ لاک پشت غول پیکر را به این جزیره می‌فرستد. لاک‌پشت‌ها به سرعت زاد و ولد می‌کنند تا اینکه در سال ۱۹۵۵ به ۲۰۰ عدد می‌رسند. اما متاسفانه لاک و گوشت آنها دزدیده و فروخته می‌شود تا تعداد آنها به ۷ عدد کاهش یابد! دوباره ۸۰ نوزاد لاک‌پشت به جزیره فرستاده می‌شود که دوباره ۴۰ عدد از آنها ناپدید می‌گردند!

در نهایت دولت با همکاری سازمان جهانی حمایت از حیوانات به نجات آنها می‌رود و نام این گونه لاک‌پشت به لیست قرمز حیوانات در معرض انقراض اضافه می‌کند. سال ۲۰۰۰ دوباره تعدادی دیگر لاک‌پشت و تخم آنها به جزیره فرستاده می‌شوند که تا الان در شرایط خوبی نگهداری می‌شوند.

زنگبار

جزیره زنگبار در نزدیکی تانزانیا قرار گرفته است. زنگبار شهر رنگ‌هاست، لباس‌های رنگارنگ مردم شهر تا طبیعت هزار رنگ آن شهری متفاوت را رقم زده است. سواحل بکر زنگبار، شهر قصه‌های بازرگانان و سندباد. زنگبار همان جایی است که می‌توانید از شلوغی زندگی روزمره‌تان دور شوید و به تماشای آب‌های فیروزه‌ای اقیانوس هند بنشینید. اینجا دنیای مرجان‌های سنگی، ستاره‌های دریایی، ماهی‌های رقصان و انواع آبزیان بی‌نظیر است. با شنیدن امواج دریا و تماشای حیات زیر آب آرامش برای‌تان معنی واقعی‌اش را نشان می‌دهد.

برای ماندن در این منطقه، خانه‌های سنتی و ییلاقی رو به ساحل گزینه‌های خوبی هستند. ساحل سفید و دریای فیروزه‌ای کم عمق آن برای شنا، ماهیگیری و ورزش‌های آبی از جمله غواصی مناسب است. شنا با دلفین‌ها از دیگر سرگرمی‌هایی است که می‌توانید از آن در اینجا لذت ببرید.

 

نانگویی

نانگوی در شمال جزیره زنگبار قرار دارد و به جرات می‌توان گفت زیباترین ساحل تانزانیاست. در این جا ترکیب درختان نخل، سواحل شنی سفید و قایق‌های در حرکت همراه با غروب خورشید بسیار بی‌نظیر است.

شهر سنگی

این شهر یکی از جاذبه‌های محبوب تانزانیا است که جز میراث جهانی یونسکو به‌حساب می‌آید. معماری منحصر به فرد آن از سبک‌های اسلامی و آسیایی سرچشمه گرفته است. در گوشه کنار این شهر تاریخ سلاطین، شاهزادگان و بردگان نوشته شده است. اگر مسافر زنگبار بودید تماشای این شهر و گشت‌و‌گذار در بازارهای آن را از دست ندهید.

جزیره منمبا

این جزیره زیبا و کوچک شبیه به شکل قلب است. منمبا در ساحل شرقی زنگبار قرار دارد.

 

 

گالری تصاویر