لتونی (اروپا)

جمهوری لتونی یکی از کشورهای شمال اروپا است که تا پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۹۰، بخشی از این کشور بود.

لتونی کشوری است اروپایی و واقع در کنارهٔ دریای بالتیک است. در شمال این کشور استونی، در جنوب لیتوانی، در شرق روسیه و در جنوب شرقی آن بلاروس قرار دارد.

مقصد اکثر گردشگرانی که به لتونی سفر می‌کنند پایتخت تاریخی این کشور شهر ریگا است. این شهر در لیست یونسکو ثبت شده است. مناطق روستایی و شهری ریگا مانند لیپایا با پادگان نظامی مخفی اش بسیار منحصر به فرد است. کولیدگا بزرگترین آبشار اروپا همراه با خرابه‌های قلعه قرون وسطایی سسیس بسیار دیدنی است.

آنچه باید بدانید

نیاکان هندواروپایی مردم لتونیایی در حدود آغاز هزاره سوم پیش از میلاد در کرانه خاوری دریای بالتیک سکونت گزیدند. این مردم بعدها مسیرهایی تجاری را با روم و بیزانس باز کردند که از آن برای صادرات کهربا که در محل یافت می‌شد و وارد کردن فلزات قیمتی استفاده می‌کردند. در سال ۹۰۰ پس از میلاد چهار قبیله جداگانه بالتیکی در سرزمین لتونی سکونت داشتند که نام آن‌ها کورونی‌ها، لاتگالی‌ها، سلونی‌ها، و سمیگالی‌ها بود. نام لتونی از نام قبیله لاتگالی گرفته شده‌است. در آن زمان یک طایفه فنلاندی‌زبان به نام لیوونی نیز در بخشی از خاک لتونی امروزی سکونت داشت.

آب و هوا

بهترین زمان برای سفر به لتونی از اوایل خرداد تا اواسط شهریور می‌باشد، در این دوره از سال هوا به صورت مطبوع گرم است و مواد غذایی محلی نیز در دسترس می‌باشد. دی و بهمن سردترین ماه‌های سال می‌باشند. در مهر و آبان بارشهای پاییزی بسیار زیاد و نور روز بسیار کم است.

جغرافیا

نیمی از لتونی با جنگل‌هایی غنی از حیات وحش پوشیده شده است. در منطقه لت گال دریاچه‌های زیادی وجود دارد. در لتونی دره‌هایی با رودخانه‌های بزرگ وجود دارد، در کنار این رودخانه‌ها ساحل شنی وجود دارد. صنایع سنگین مدت‌ها پیش تعطیل شده‌اند بنابراین شما می‌توانید در لتونی محیط زیست پاکی را شاهد باشید.
بالاترین نقطه در لتونی Gaizinkalns است که ۳۱۲ متر از سطح دریا بالاتر است. این منطقه در نزدیکی شهر مدونا قرار دارد.

گالری تصاویر

    • Pullman Riga Old Town