هلسینکی

درباره هلسینکی

 

هلسینکی پایتخت و بزرگ‌ترین شهر در کشور فنلاند است، شهری تمیز، بسیار سازمان‌دهی شده و البته گران. این شهر از نظر کیفیت زندگی، در میان بهترین نقاط دنیا قرار می‌گیرد. هلسینکی دارای تعداد زیادی موزه، سالن کنسرت و تئاتر است، به‌علاوه هرساله جشنواره‌های فرهنگی و هنری متنوعی در آن برگزار می‌شود که همین موضوع از این شهر، مقصد توریستی جذابی ساخته است. هلسینکی در زمرهٔ بهترین شهرهای دنیا از لحاظ کیفیت زندگی قرار دارد. شاید به اندازه‌ی سایر مقصدهای گردشگری منطقه‌ی اسکاندیناوی مشهور نباشد، اما همان جذابیت‌ها و زیبایی‌ها را دارد. البته به اندازه‌ای که شایسته‌ی آن است، مورد توجه گردشگران قرار نگرفته است. 

هلسینکی به خاطر معماری‌ خیره‌کننده‌اش مشهور است و در ترکیب با خیابان‌هایی در سطح جهانی و مناظر زیبایی که در شب به وجود می‌آیند، دیگر جایی برای رقابت باقی نمی‌گذارد. از دیدگاه اغلب گردشگران، هلسینکی به گرانی شهری همچون استکهلم نیست، اما در مقایسه با شهرهای نزدیک اروپایی گران‌تر محسوب می‌شود.

هلسینکی یک شهر کوچک و تاریخی با فضاهای سبز بی‌شمار و تعداد گردشگران کم است. در نتیجه اگر دوست دارید تعطیلاتی آرام و دور از ازدحام را تجربه کنید، بهترین انتخاب است. رویدادهای موسیقی جذاب و موزه‌های هنری فوق‌العاده در این شهر، میزبان دوستداران فرهنگ و هنر است. تعیین بهترین زمان برای سفر به علایق شما بستگی دارد. اگر علاقه‌مند به زمستان و ورزش‌ها و تفریحات برفی هستید، از دسامبر تا مارس بهترین زمان برای سفر است. اگر می‌خواهید از هوای مطبوع و طبیعت زیبا لذت ببرید، فصل بهار را انتخاب کنید یعنی از آوریل تا مه. برای سفر در روزهای بلند و گرم تابستانی و رویدادهای تفریحی متنوع، ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست را انتخاب کنید.

منطقه‌ی شهری هلسینکی، جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و تفریحات فضای باز دارد. بیشتر مساحت هلسینکی در شبه‌جزیره‌ای گرانیتی در سواحل شمالی خلیج فنلاند و مشرف به دریای بالتیک است. این شبه‌جزیره، جزایر کوچک متعددی دارد. در مجموع، هلسینکی یک شهر مسطح است البته تعدادی تپه در گوشه و کنار آن وجود دارد که از فراز آنها می‌توانید چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ای از دریا ببینید. این شهر کوچک را به راحتی با پای پیاده یا با دوچرخه می‌توانید بگردید. البته سیستم حمل و نقل عمومی گسترده و قابل اطمینانی دارد.

پادشاه گوستاو یکم سوئد این شهر را در سال ۱۵۵۰ پایه‌گذاری کرد. بعد از اینکه یک سوم از شهر در سال ۱۸۰۸ در آتش‌سوزی ویران شد، Carl Ludwig Engel ماموریت یافت تا این شهر را بازسازی کند. مرکز این شهر به سبک نئوکلاسیک ساخته شد و خیابان‌های جذاب، بلوارهای بزرگ و پارک‌های متعددی به آن افزوده شد. در سال ۱۹۵۲، المپیک تابستانی در هلسینکی برگزار شد. 

خیابان مانرهایم، موزه‌ی ملی هنر فنلاند، استادیوم المپیک هلسینکی، کلیسای صخره‌ای و … از نقاط گردشگری معروف شهر است.
هلسینکی مثل همه‌ی شهرهای دنیا غذاها و دسرهای محلی فراوانی دارد. سفر به این شهر، فرصتی عالی برای امتحان کردن طعم‌های متفاوت و جدید است.
 سوپ نخودفرنگی، شاه‌ماهی بالتیک، سوسیس کبابی، پولا، پای مورد صحرایی قرمز، بلینی و رول کلم از غذاهای معروف هلسینکی است.
 

 

گالری تصاویر