نیاگارا

درباره نیاگارا

آبشار نیارگارا میان آمریکا و کانادا

اگر گذارتان به آبشار نیاگارا افتاد، به فاصله ۲۰ دقیقه در شمال آبشار و درست در کنار دریاچه انتاریو به یکی از زیباترین شهرهای منطقه و حتی کانادا قدم بگذارید. نیاگاراـ آن ـ دِـ لیک شاید از معدود شهرهای جهان باشد که نامش درست آن چیزی است که هست.

درست در کنار دریاچه و در مصب (دهانه رود) رودخانه نیاگارا، جایی که رود به آرامی به دریاچه سرازیر می شود. اگر در کنار ساحل بایستید به خوبی می توانید محل ریخته شدن رودخانه نیاگارا را به دریاچه مشاهده کنید. رنگ سبز روشن رود با رنگ سبز تیره دریاچه مخلوط می شود نیاگاراـ آن ـ دِ ـ لیک زمانی پایتخت آپر کانادا محسوب می شد. هنوز هم بناهای قدیمی مربوط به قرن ۱۸ و ۱۹ در شهر شکل اصلی خود را حفظ کرده اند. ساختمان دادگستری، موزه تاریخی و خیابان اصلی شما را به تماشای تاریخ و گذشته این شهر دعوت می کنند.

نیاگاراـآن ـ دـ ِلیک در حقیقت شهر قدیمی نیاگارا است که از دهه ۱۹۷۰ با افزوده شدن نواحی اطراف به آن، شکل فعلی خود را به دست آورد.

شهر قدیمی نیاگارا شاهد فعالیتهای بسیاری بوده است:

 • اولین آمارگیری در کانادا در سال ۱۷۸۲ در این شهر انجام شد.
 • اولین مجلس قانونگزاری (۱۷۹۲) در این شهر برگزار شد.
 • اولین دادگاه، اولین کتابخانه و اولین دفتر پست کانادا در این شهر دائر شد.
 • اولین تاکستان در کانادا در منطقه St.Davids قرار داشت.

نیاگاراـ آن ـ دـ لیک درست در روی همان مداری قرار دارد که شهرهای فلورانس ایتالیا و کان فرانسه قرار دارند (مدار ۴۳ درجه) و مانند آن دو شهر جاذبه توریستی فراوانی دارد و قلب ناحیه شراب انتاریو است. ناحیه شراب انتاریو تمامی جنوب دریاچه انتاریو را از همیلتون تا آبشار نیاگارا در بر می گیرد. خاک این ناحیه بعد از عقب نشینی یخچال ها تشکیل شد (۱۲۰۰۰ سال قبل)، خاک حاصلخیز آن در حقیقت رسوبات رودخانه هایی است که بعد از ذوب یخچال ها به منطقه سرازیر شدند. خاک خوب و هوایی که تحت تاثیر دریاچه، ملایم است، شرایطی را خلق کرده است که در منطقه انتاریو منحصر به فرد است. تاکستانهای وسیع در سراسر منطقه دیده می شوند. این منطقه توانسته است ۸۴ درصد کل تولید شراب کانادا را تامین کند و بسیاری از تولیدات آن از جمله بهترین شراب های آمریکای شمالی و کانادا محسوب می شوند.

شراب منحصر به فرد منطقه شراب یخ نام دارد (Ice Wine) که به صورت Eiswine هم نوشته می شود. این نوع شراب ابتدا به وسیله اروپاییان که به کانادا مهاجرت کردند تولید شد.

انگور این شراب در زمستان چیده می شود و در جه حرارت بایستی برای حداقل چند روز پشت سر هم زیر صفر باشد.

هر سال ۳/۵ میلیون نفر از آبشار و شهر نیاگارا دیدن می کنند. این شهر گرچه کوچک به نظر می رسد (حدود ۱۴ هزار نفر) میزبان جشنواره شاو است که سه سالن تئاتر را در اختیار خود دارد. (هر سال در این جشنواره آثار جورج برناردو شاو طنزنویس شهیر اسکاتلندی به روی صحنه برده می شوند) این شهر صاحب ۴ موزه، ۱۳ پارک و یک کتابخانه است که بزرگترین مجموعه کتاب، نقشه و فیلم را در مورد اولین کانادایی ها و تاریخ آنها در اختیار دارد.

اگرچه نیاگارا ـ آن ـ د ـ لیک یک بار در سال ۱۸۱۳ هنگام عقب نشینی آمریکاییان از کانادا به آتش کشیده شد ولی به سرعت خود را بازسازی کرد. این شهر با توجه به جمعیت آن عنوان خوش نماترین شهر انتاریو را در سال ۹۵ و کل کانادا در سال ۹۶ از آن خود کرد، و همجنان عنوان جواهر نعل اسب طلایی (لقبی که به منطقه غرب، جنوب و جنوب غربی دریاچه انتاریو به لحاظ شباهت ظاهری به نعل اسب، اطلاق می شود) را به دنبال خود دارد.

 

در مرز میان آمریکا و کانادا آبشاری پدید آمده است که از جمع سه آبشار بزرگ و کوچک به نام های آبشار نقاب عروس، آبشار نعل اسبی و آبشار آمریکایی ایجاد شده است. این آبشار بیشتر در استان اونتاریو و ایالت نیویورک قرار گرفته و یکی از مباهات کشور آمریکا و کانادا محسوب می شود. آبشار نیاگارا بر روی رود نیاگارا قرار گرفته و ب

ه دریاچه انتاریو می ریزد.

ارتفاع آین آبشار بیش از ۵۰ متر است و به دلیل فشار آبی که دارد به عنوان قوی ترین آبشار در منطقه آمریکای شمالی شناخته می شود. حجم زیاد آب و فشار قوی آن باعث شد تا از این نعمت خدادادی به عنوان منبع برق آبی استفاده شود. جالب است بدانید که در هر دقیقه حدود ۶۰ تن خاک و نمک با یکدیگر مخلوط می شوند و در نتیجه رنگ سبز زیبایی به آب می بخشند.

 

 

 

 

دانستنی های جالب درباره آبشار نیاگارا

 1. آبشار نیاگارا ۱۲۰۰۰ سال عمر دارد و از ۲۰۰ سال پیش به عنوان یکی از مقاصد گردشگری آمریکا و کانادا و به خصوص مکانی برای گذراندن ماه عسل زوج ها انتخاب شده است.
 2. در آبشار نیاگارا غاری وجود دارد که هر ساله به دلیل ویرانی بازسازی می شود. نام این غار ویندز است.
 3. جریمه ده هزار دلاری برای کسانی که از آبشار پایین می روند وجود دارد.
 4. آبی که در هر ثانیه از آبشار نیاگارا پایین می آید برای مصرف ۷ ساله یک خانواده کافی است.
 5. آبشار نعل اسبی یک بار و آبشار آمریکایی شش بار تا به حال یخ زده اند.
 6. اولین بار فردی به نام چارلز بلوندین با کمک یک طناب از آبشار نیاگارا گذشت که این اتفاق در سال ۱۸۵۹ رخ داد و بار دیگر نیک والندا در سال ۲۰۱۲ این کار را تکرار کرد.
 7. رنگین کمان نیاگارا به بخشی از آبشار نیاگارا می گویند که در طرف کانادایی آن قرار دارد و تقریبا پدیده رنگین کمان در آن جا همیشگی است.
 8. بخش هایی از فیلم دزدان دریایی کارائیب در اینجا فیلمبرداری شده است.
 9. یکی از تفریحات آبشار نیاگارا زیپ لاین است که برای کسانی که به ماجراجویی علاقه دارند بسیار مهیج است. قایق سواری نیز در اینجا صورت می گیرد. خوردن شام و نهار در اطراف محوطه نیاگارا از دیگر تفریحات آن محسوب می شود.

 

 

 

 

 

 

گالری تصاویر