بوداپست

درباره بوداپست

بوداپـست پایتخت کشور مجارستان و بزرگترین شهر این کشور است و از این شهر به عنوان پاریس اروپای مرکزی نیز یاد می شود. این شهر مرکز فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و صنعتی مجارستان نیز می‌باشد. بوداپست از دو بخش بودا و پست تشکیل شده که اولی در کرانهٔ باختری (سمت راست) رود دانوب و دومی در سمت خاوری این رود واقع شده‌اند. این شهر با جمعیتی نزدیک به ۲ میلیون نفر، ۲۰ درصد جمعیت مجارستان را تشکیل می‌دهد. بوداپست با میانگین سالانه ۴ میلیون نفر بازدیدکننده، جزء ۲۵ شهر برتر دنیا در زمینه‌ی جذب گردشگر است. متروی بوداپست پس از متروی لندن قدیمی‌ترین مترو در جهان محسوب می‌شود. این مترو در سال ۱۸۹۶ بنا شد. بزرگ‌ترین صومعه‌سرای یهودیان در اروپا، در بوداپست قرار دارد. این صومعه با ۳۰۰۰ صندلی، دومین صومعه‌ی بزرگ در جهان، پس از صومعه‌ی نیویورک، به شمار می‌رود.

 باغ وحش بوداپست که از سال ۱۸۶۵ آغاز به کار کرد، از قدیمی‌ترین باغ وحش‌های جهان محسوب می‌شود. این باغ وحش بیش از ۱۰۰۰ گونه‌ی جانوری مختلف را در خود جای داده است.

دنبال هر چیزی که باشید، از غذاهای سنتی تا خرید و دیدار از موزه‌ها، همه و همه، قدم به قدم در بوداپست برای شما مهیا هستند. هزینه‌ها و قیمت‌ها نیز به اندازه‌ای منصفانه است که مجبور به انتخاب بین ارزان و گران نباشید. 

غذاهای بوداپست از جاذبه های بی‌نظیر این شهر هستند. خود مجارها معقتدند سه آشپزی اصلی در دنیا وجود دارد: فرانسوی، چینی و مجاری! به جز گولاش که غذای معروف بوداپست است، اشترودل کلم و دلمه فلفل را هم امتحان کنید. غذاهای سنتی مجارستان بخشی غرورآفرین و مهم از میراث فرهنگی این مرز و بوم را نمایش می‌دهند. غذاهای مجارستانی با طعم‌هایی پر ادویه، غنی و جذاب برای بسیاری از توریست‌ها تجربه‌ای شگفت‌انگیز فراهم می آورد. 

سوپ ماهیگیر، لانگوش، فوزلیک، شوملوئی گالوشکا و … از غذاهای معروف مجاریست.  
 در انتها جالب است بدانید مخترع مکعب روبیک، شخصی با همین نام بوده که زاده‌ی شهر بوداپست است. 

گالری تصاویر